انتخاب زبان - Language

 

کاتالوگ | Catalog

 

 

بازار حشرات خوراکی ایران

 

بازار حشرات مفید - مبارزات بیولوژیک

 

بازار تله و رپلنت حشرات

سوزنهای اتاله حشرات یا Insect Pins سوزنهایی با حالت ارتجاعی بالا بوده که در انتهای خود دارای سر کوچکی از جنس رزین یا پلاستیک هستند. این نوع سوزنها با نوعی از فولاد به نام iron spring G-E و یا فولاد فنری گرید G-se و یا G-sd ساخته میشوند. این نوع از فولاد فقط و فقط در زمینه ساخت انواع فنر اسلحه ، فنرهای پزشکی و سوزن کاربرد دارد.

سوزن اتاله پاپلی شرکت ماهور

ساخت این نوع از گرید آهن با عملیات حرارتی مخصوص و در نهایت اکسترود کردن به روش سرد انجام میشود که کار بسیار سخت و زمان بری است. به همین دلیل یک کیلوگرم سیم فنری گرید (G-se)در همین سال یعنی سال 1393 به قیمت 156000 تومان فروخته میشود. نوع ضد زنگ این نوع فولاد 370000 تومان قیمت دارد. این نوع از فولادها در دمایی در حدود 3000 درجه سانتیگرد و نزدیک به نقطه ذوب خود عملیات حرارتی میشوند و در این دما و تحت شرایط خلاء وارد محفظه اشباء گاز نیکل شده و در کمتر از 4 ثانیه به دمای 20 درجه سانتیگراد میرسند. تولیدکنندگان این فولاد کشورهای ژاپن، چین، هند، آلمان، اسپانیا، آمریکا، سوئیس، روسیه، کره جنوبی و آفریقای جنوبی هستند که فقط چین، ژاپن و آلمان قادر به ساخت سیمهای این نوع فولاد میباشند.

سوزن اتاله پاپلی شرکت ماهور

شرکت ماهور مفتخر است تا به عنوان اولین تولید کننده سوزنهای اتاله در ایران و خاورمیانه و چهارمین تولیدکننده جهانی این محصول سوزنهای خود را با بهترین جنس فولاد عرضه نماید. یک عدد سوزن اتاله شرکت ماهور به بهای فروش یک عدد سوزن اتاله جمهوری چک تولید میشود ولی ما با اندکی سود این سوزنهای پر بها را به شما مشتریان گرامی در ایران عرضه میکنیم. تولید صادراتی شرکت ماهور با G-sd انجام میشود که حتی قادریم این نوع از سوزنهای خود را به قیمت پایینتر از سوزنهای چینی هم عرضه کنیم.

 

در سال 1391 که سال حمایت از کار و سرمایه ایرانی بود کوچکترین سوزن ایران با قطر 0.08 میلیمتر و با سری از جنس پلاستیک را ساختیم و خدمت مقام معظم رهبری تقدیم نمودیم. این سوزن به طول 10 میلیمتر و با جنس SS G-SD ساخته شد. سر این سوزن 0.5 میلیمتر قطر داشت و برای اولین بار در جهان به روش (تزریق پلاستیک نقطه خلاء) این سر ساخته شد. سوزن مذکور در نمایشگاه علم تا عمل 91 تهران نیز به نمایش درآمد.

ریز ترین سوزن ایران اهدایی به مقام معظم رهبری

جناب آقای مهندس علیرضا نظری نمین مدیرعامل شرکت ماهور در نمایشگاه علم تا عمل تهران در سال 91 و نمایشگاه نوآوری و اختراعات کوهساران زنجان، فناوری بومی ساخت سوزن اتاله را به نمایش گذاشتند که مورد توجه مسئولین و بازدیدکنندگان قرار گرفت.

سوزن اتاله پاپلی     سوزن اتاله پاپلی     سوزن اتاله پاپلی

سیستمهای پیچیده ساخت سوزن به حدی برای داوران جشنواره ها و بنیاد ملی نخبگان غیرمنتظره بود که برای ثبت این فناوری به عنوان طرح برجسته کشوری درخواستهایی نسبت به آشکار سازی کامل این فناوری میکردند.

     سوزن اتاله پاپلی     سوزن اتاله پاپلی     سوزن اتاله پاپلی

ولی از نظر جناب مهندس نظری این فناوری زمانی بومی و جذاب خواهد ماند که روشهای اساسی آن برای مدتها مخفی بماند.

سوزن اتاله پاپلی     سوزن اتاله پاپلی    

برای فناوری ساخت سوزن  یک ریال هم مساعدتهای دولتی دریافت نشد و این طرح با هزینه 240 میلیون ریال به مرحله پایلوت رسید و برای تکمیل آن حدود 4.5 میلیارد ريال دیگر برآورد هزینه شده است که بخشی از آن تأمین و در حال صرف برای پروژه کارخانه تولید سوزن در استان سمنان است.

 

این فناوری شامل هفت مرحله است که در جشنواره های مختلف فقط 2 تا 3 مرحله آن به صورت ناپیوسته نمایش داده شده.

این 7 مرحله به اختصار شامل :

1. شاخه کردن اولیه

            

2. قوس گیری کامل

3. قطع کردن سیمهای صاف در اندازه دو برابر محصول نهایی

4. تیزکاری دو سر مفتول

5. پرداخت و عملیات پوشش دهی

6. سایزبندی (دوقسمت کردن مفتولهای دو سر تیز)

7. سرگذاری

سوزن اتاله پاپلی     سوزن اتاله پاپلی     سوزن اتاله پاپلی

روش تیزکاری دو سر تیز برای اولین بار در جهان ابداع و استفاده شده که موجب کاهش قیمت تمام شده محصول است. در رابطه با آبکاری سوزن نیز اولین خط آبکاری این محصول در ایران توسط شرکت ماهور به بهره برداری رسید.

     

در آینده ای نزدیک روش سرگذاری سوزن با رزین  جایگزین روش فعلی خواهد شد که قیمت محصول را 20% کاهش خواهد داد. در حال حاظر به روش تزریق پلاستیک سوزنها سرگذاری میشوند.

برای ما به عنوان یک ایرانی افتخار بزرگی است که توانسته ایم کار بسیار کوچکی برای میهن عزیزمان انجام دهیم، ما از بومی سازی یک فناوری پیچیده خوشحال نیستیم و غروری به این جهت نداریم چون بهتر از فناوری ما را سالها پیش کشور ژاپن ابداع کرده و حالا چین، ویتنام، هند، برزیل، چک و ... از آن برای تولید انبوه انواع سوزن استفاده میکنند.

خوشحالی و غرور امروز ما فقط و فقط به خاطر خودکفایی ایران است. زمانی ما قادریم به عنوان یک عقیده به تمام دنیا معرفی شویم و توقع تحمیل عقاید خود را داشته باشیم که از هر نظر خودکفا باشیم.

خودکفایی شاید قدرت و هیمنه سرمایه و زور را نداشته باشد اما سدی است بسیار محکم در برابر تهاجمات این قدرتها؛

 

سوزن اتاله برای شرکت ماهور یک شروع ارزشمند برای رسیدن به فناوری کامل تولید سنجاقها و در نهایت سوزنهای خیاطی بود و ما فکر نمیکردیم بتوانیم سوزنهای مینوتن را نیز تولید نماییم، اما لطف خدا همواره فراتر از تصورات ما بود.

هدف دیگر ما تولید سیمهای SS G-sd و SS G-se در تمام سایزها است. خودکفایی سوزن بدون خودکفایی در تولید این نوع از فولادها که ماده اصلی تولید سوزن محسوب میشوند بی معنی است (انشاءالله)؛

 

محصول نهایی این فناوری، صرفا سوزنهای اتاله نیست بلکه ما قادریم تمام سوزنهای دستی خیاطی ،طب سوزنی ، سوزنهای آزمایشگاهی و سوزن دستگاه های تست قند خون را نیز تولید نماییم و تا 2 سال دیگر با بهره برداری از بزرگترین و تنها کارخانه تولید سوزن خاورمیانه در استان سمنان، ایران از واردات بی نیاز و  زمینه های صادرات محصولات خوب ما فراهم خواهد شد؛

    

                      

 

تاریخچه ساخت سوزن اتاله در ایران

ساخت سوزن های اتاله حشرات با سرگذاری به روش رزین روی سوزنهای خیاطی در سال 1381 آغاز شد و بعد از یک سال اولین تولیدات شرکت ماهور به مشتریان محدودی عرضه شدند. تا سال 1383 انواع سایز ریز سوزنهای خیاطی به سوزنهای اتاله تبدیل میشدند .

   

اما در همین سال با پیشنهاد یکی از اساتید دانشگاه تهران، مقدمات تولید بررسی شده و در سال 1384 شرکت ماهور به ثبت رسید. در ابتدا به خاطر پیچیدگیها و اینکه برای اولین بار اقدام به تولید محصولی خاص کرده بودیم تا سال 1386 فعالیتهای عملی را رها کردیم و کم و بیش اطلاعات مختصری جمع آوری می کردیم تا اینکه در سال 1386 با آغاز نمایشگاه صنعت تهران شرکت ریوبی هانوا ژاپن دستگاه اکسترود و تولید سوزن خیاطی خود را وارد ایران کرد و به نمایش گذاشت.

این نمایش جذاب مشکل ما را برای تیز کردن سوزنها حل کرد. تمام مشکل ما صاف نبودن و قوس داشتن میله های اولیه بود ، حالا باید دستگاهی میساختیم که بتواند تمام قوس مفتول را بگیرد به طوری که یک مفتول 35 سانتیمتری هیچ قوسی نداشته باشد.

ساخت دستگاه قوس گیر 2 سال وقت برد و نتیجه آن کامل شدن فناوری ابداعی بود. با توجه به اینکه در دنیا مرسوم است که سوزن با صفحات تاب دار الماسه تیز شود و یا با جرقه الکتریکی لایه برداری گردد، ولی ما با فشار آب و شن (سندبلاست) توانستیم به جای یک سر مفتول، دو سر مفتول را تیز کنیم و در نهایت با یک ابتکار جالبتر توسط محلولی شیمیایی لایه زیر قسمت تیز شده را جلا دهیم تا برای آبکاری آماده شود.

این فناوری به سادگی نگارش این نوشته ها نیست و سالها زمان برای هر یک از ابتکارهای قابل استفاده صرف شده است.

       

 

تولید فعلی شرکت ماهور

سوزنهای اتاله در دو نوع سوزنهای استاندارد و تزئینی قابل ارائه هستند و تا مدتی کوتاه فقط در سایز 0 عرضه میشوند. سوزنهای فعلی از جنس فولاد با روکش سیاه بوده و در بسته های 100 تایی عرضه میشوند.

 

سایزبندی جهانی سوزنهای اتاله

سوزن اتاله پاپلی | جدول اندازه سوزن اتاله